KUSA NATIONAL DOG - 2014
CH. SUNRISE DRAGON SUNNY SKY OF NOBLECOURT
(ROBINSON / TYRRELL)
Judges: Mr Guy Spagnolo (Australia) Dr Adolfo Martinez-Noguera (Spain)
and Mrs Barbara Muller (Switzerland), Mr Boris Spoljaric (croatia) and Mr Greg Eva (President of KUSA)
|
RUNNER-UP KUSA NATIONAL DOG - 2014
CH. KUSA NAT PUP '12 CH. MIDNIGHTDREAM THRILL 'F VICTORY
(ERWEE)
Judges: Mr Guy Spagnolo (Australia) Dr Adolfo Martinez-Noguera (Spain)
|
KUSA NATIONAL PUPPY - 2014
SOPHIE'S PEARL DREAM ON AT BELUKHA
(GUSAREVICH)
Judge: Mrs Barbara Muller (Switzerland)
|
RUNNER-UP KUSA NATIONAL PUPPY - 2014
CH SEAWIND JUST DO IT
(RYRIE)
Judge: Mrs Barbara Muller (Switzerland) |
KUSA NATIONAL GUNDOG
POINTER
CH & CH (USA) SEASYDE HOLLYWOOD
(KRUGER / WESSELS / MEDEIROS / McCARTHY)
Judge: Mr Boris Spoljaric (Croatia)
|
NATIONAL BREED WINNERS:
- GERMAN SHORTHAIRED POINTER (1) CH KAN-POINT'S KEEPING THE CHASE (TARR)
- POINTER (1) CH CH (USA) SEASYDE HOLLYWOOD (KRUGER / WESSELS / MEDEIROS / McCARTHY)
- RETRIEVER (FLAT COATED) (2) CH ZIMZALA DREAM PRINCESS (NAPOLI)
- RETRIEVER (GOLDEN) (6) CH ROSSBOURNE NOEL OF GAVALAT (BLOKBERGEN / KESSLER)
- RETRIEVER (LABRADOR) (2) CH CRAIGNAIR DESERT FLYER OF STAGMANSKOP (HACKING)
- SETTER (ENGLISH) (1) CH REIDWOOD AFRICAN DAWN (WONFOR)
- SETTER (IRISH) (2) CH OAKDALES O'DRISCOLL (WONFOR)
- SPANIEL (COCKER) (3) CH BROADLANDS BARBERRY LAD OF QUENDON (JOHNSON)
- SPANIEL (ENGLISH SPRINGER) (1) CH TANJO JEDI KNIGHT (WHITTINGHAM)
NATIONAL PUPPY WINNER:
- SPANIEL (AMERICAN COCKER) - ZILK'S LOOK AT ME TWICE (AUCAMP / GILMOUR)
|
KUSA NATIONAL HERDING DOG
AUSTRALIAN SHEPHERD
CH STAVROS B'LVE IT OR NOT
(GRAY)
Judge: Mr Guy Spagnolo (Australia)
|
NATIONAL BREED WINNERS:
- AUSTRALIAN SHEPHERD (8) - CH STAVROS B'LVE IT OR NOT (GRAY)
- BORDER COLLIE (4) - CH. LINBRIE RETRUN T SENDER OF VENRON (JUCKES)
- COLLIE (ROUGH) (1) - CH. PENTLAND OUTA THE BLUE (GUILD)
- CORGI (PEMBROKE WELSH) (2) - CH PALCATANDA LOVE POTION (HOLDER)
- OLD ENGLISH SHEEPDOG (1) - CH KERJALEE MAGICAL MOMENTS (MEYER)
-
SHETLAND SHEEPDOG (1) - CH TIAKINA TRIBAL DANCER AT STAVROS (GRAY)
- SAMOYED (1) - CH. ANNAN BURNING AMBITION (EDMONDSON)
- WHITE SWISS SHEPHERD DOG (3) - CH JALANEQUE CHIQUITA-ANGEL (PRETORIUS)
NATIONAL PUPPY WINNER:
- BEARDED COLLIE - ASHVALE BARISTA OF DU VENTOUX (ALBERTS / CROSS)
|
KUSA NATIONAL HOUND
RHODESIAN RIDGEBACK
CH YAW ADYUBA ROC A FELLA FOR GONDWANA
(BRITS / JACOBS)
Judge: Dr Adolfo Martinez-Noguera (Spain)
|
NATIONAL BREED WINNERS:
- AFGHAN HOUND (2) CH KAMY GLORY TO POSEIDON AT ACCOLADES (WESSELS)
- BASENJI (2) CH KITOKOMBWA ETANA (VONK)
- BASSET HOUND (1) CH STORMWAVE GILES OF TIDALWAVES (MATTHEE)
- BEAGLE (5) CH BRIALEY LIVE AND LET DIE OF VOXCREEK (GERBER)
- BORZOI (2) CH RUSSKIY AZART GENIUS ELITE ARISTOCRAT (VAN WYNGAARDEN)
- DACHSHUND (MIN LONG HAIRED) (4) CH GETWICK YOU'ER THE ONE (DAVIES)
- DACHSHUND (SMOOTH HAIRED) (1) CH WAYDACK A SIMPLE WISH OF MOLFRIED (DIAS)
- DACHSHUND (MIN. SMOOTH) (5) CH GLENROY SCARLETT O'HARA OF FLAUNTLY (GOULD)
- DACHSHUND (MIN. WIRE HAIRED) (1) CH HILLSTONE WILD FIRE (THOMPSON)
- IRISH WOLFHOUND (4) CH CELTICLIGHT ASLAN CRUSADER (HARMER)
- PHARAOH HOUND (1) CH SE UCH VASKURS MIRACULIX QIWISON OF DAMARANLOR (SPENCE)
- RHODESIAN RIDGEBACK (3) CH YAW ADYUBA ROC A FELLA FOR GONDWANA (BRITS / JACOBS)
- SALUKI (5) KUSA NAT PUP '13 CH ELAMIR CLASSIC DESIGN FOR FLEETWIND (McFARLANE / STADLER)
- WHIPPET (2) CH BULLRAGE BOTELLA AT VON EDBERG (BOTES-ERASMUS)
NATIONAL PUPPY WINNER:
- BEAGLE - I'JE SUIS PRECIEUSE DIT BISOUS DE LA MEUTE D'ASTERION (GERBER)
|
KUSA NATIONAL TERRIER
BULL TERRIER
CH TERRACANA LEVIN OF SUNRAIGE
(SLABBERT)
Judge: Mr Boris Spoljaric (Croatia)
|
NATIONAL BREED WINNERS:
- BULL TERRIER (1) CH TERRACANA LEVIN OF SUNRAIGE (SLABBERT)
- FOX TERRIER (SMOOTH) (2) CH CH (IRE) CH (UK) CIB SHILLELAGH USHAKA (GERBER)
- JACK RUSSELL TERRIER (2) CH HEATHERBELL TULLAMOR DEW (VAN DE VYVER)
- KERRY BLUE TERRIER (1) CH EDBRIOS FANTASIA OF BRAEMORE (GRIFFIN)
- SCOTTISH TERRIER (4) CH MAXIES WHAT A KNIGHT (LE ROUX-CLOETE)
- SKYE TERRIER (1) CH LINUM PRECIOUS RINGO OF NONSUCH (WATT)
- STAFFORDSHIRE BULL TERRIER (2) CH STONEFIRE JACK SPARROW OF AMMICUS (KROFF)
NATIONAL PUPPY WINNER:
- SCOTTISH TERRIER - ZESCOTT ZIVA OF WENDMANN (DU PLESSIS / SCHUTTE-TALJAARD)
|
KUSA NATIONAL TOY DOG
PEKINGESE
CH. SUNRISE DRAGON SUNNY SKY OF NOBLECOURT
(ROBINSON / TYRRELL)
Judge: Mr Guy Spagnolo (Australia)
|
NATIONAL BREED WINNERS:
- CAVALIER KING CHARLES SPANIEL (2) CH ROZEHYL I'M YOUR MAN (LEAVER)
- CHINESE CRESTED DOG (2) CH SOLINO'S UP TO SOMETHING OF FLEETWOOD (ATCHELER)
- HAVANESE (1) CH SATINWOOD MIDSOMER BEBOP (KIDSON)
- PAPILLON (2) CH CHRISTOBAL VOM SCHWABENHOF AT DUNSTARS (AUCAMP)
- PEKINGESE (4) CH SUNRISE DRAGON SUNNY SKY OF NOBLECOURT (ROBINSON / TYRRELL)
- POMERANIAN (2) CH XANTAH FULL MOON GLOW (FOURIE)
- PUG (1) CH HELLASTAR MA BAKER (AUCAMP / GILMOUR)
- YORKSHIRE TERRIER (5) CH NAOMY OF PADAWI'S WITH BROLEA (BROWN)
NATIONAL PUPPY WINNER:
- PEKINGESE - CH SEAWIND JUST DO IT (RYRIE)
|
KUSA NATIONAL UTILITY DOG
SHIH TZU
CH. KUSA NAT PUP '12 CH. MINDNIGHTDREAM THRILL 'F VICTORY
(ERWEE)
Judge: Dr Adolfo Martinez-Noguera (Spain)
|
NATIONAL BREED WINNERS:
- BULLDOG (2) CH DILANO IGOR OF BELLBRU (VAN DER WESTHUIZEN)
- CHOW CHOW (1) CH KIMEKAI SON OF SAMURI (NICOLAU
- DALMATIAN (2) CH CHALCOPYRITE CARPE DIEM (ELLIOTT)
- FRENCH BULLDOG (2) CH KASSINJA DIVINE MISS M (KASSELMAN / MARTIN)
- POODLE (MINIATURE) (1) CH LOUTANBRO RIVERS OF ICE OF CRISTALDESTINEE (THOSS)
- POODLE (STANDARD) (3) CH VICMAR LOOK WHO'S HERE AT DOTCOM (VAN NIEKERK)
- POODLE (TOY) (2) CH CHERYLU PHOENIX FIRE (SWART)
- SCHNAUZER (MINIATURE) (2) CH FAIRFIELD CHARISMATIC (GALE / KRULL)
- SHIBA (2) CH ORIENTA PLAYIN DIRTY OF VONSPARGS (SPARG)
- SHIH TZU (2) KUSA NAT PUP '12 CH MIDNIGHTDREAM THRIL'F VICTORY (ERWEE)
NATIONAL PUPPY WINNER:
- FRENCH BULLDOG - BLOMMELAND IXIA (VOSLOO)
|
KUSA NATIONAL WORKING DOG
BOXER
CH TORTUGA JUMPINJACKFLASH OF STANWIX
(VERRINDER)
Judge: Barbara Muller
|
NATIONAL BREED WINNERS:
- BERNESE MOUNTAIN DOG (2) CH YURI V. KOPFREIN (STREICH)
- BOERBOEL (1) CH DELATRO KARDO (VAN RIJSWIJK)
- BOXER (5) CH TORTUGA JUMPINJACKFLASH OF STANWIX (VERRINDER)
- BULLMASTIFF (4) CH BULLSAINTS' ELDER GJORDUR OF JUOHN (ROBINSON)
- DOBERMANN (7) CH DONNEHAUS WINDWALKER (ABERDEIN / LUCAS / RENCKEN)
- GIANT SCHNAUZER (2) CH GENTLY BORN ZIG ZAG UDACHI (WATSON)
- GREAT DANE (5) CH FAIRMOOR CALL ME FRAZER (BECKMANN)
- NEWFOUNDLAND (1) CH DANDY'S ZOYA CANCRIMO Z LEDNICKIEGO ZAKOLA (CASIZZI / HATTINGH)
- ROTTWEILER (1) CH ZARROSE FRANKIE-FREO (CRONJE)
- SIBERIAN HUSKY (3) CH FOXFIRE SNAP DRAGON (BATTEY)
NATIONAL PUPPY WINNER:
- SIBERIAN HUSKY - SOPHIE'S PEARL DREAM ON AT BELUKHA (GUSAREVICH)
|
NATIONAL JUNIOR HANDLER
AMY KEIFER
|
RUNNER-UP JUNIOR HANDLER
ANDRIA HASKINS
|
NATIONAL CHILD HANDLER
TREYMAINE VORSTER
|
NATIONAL OPEN HANDLER
LUCY YOUNG |