the website for winners and beginners
Wednesday, April 23, 2014 2:38 PM                  
                         

LEADERBOARD

 

   




 
.
.
...
...
...
...
...
...
.

...
...
 
WINNERS' CIRCLE


SCHUSBORG STORM CHASER
Miniature Long-haired Dachshund
(Schultz)

 

Photo: Anon



KUSA NAT DOG '12 CH. FABULOUS MOMENT VALENTINA'S MAGIC
Maltese
(Rolfes)

 

Photo: SHOWDOGS



TRACESTAR DREAM REAL
plus BPIS: Pretoria Toy
Pomeranian
(Eberhardt)

 

Photo: Pat de Coning



CH. & CH. (CAN, USA) RIGAIR MARSHAL GZADA
Yorkshire Terrier
(Rene Potgieter)

 

Photo: Marius Potgieter



THE BEST MODELS TRUST ME
Yorkshire Terrier
(Rene Potgieter)

 

Photo: Pat de Coning



CH. & GR CH. (USA) SCARAMOUCHE SHOW MUST GO ON
plus BIS: Afghan Hound Club of SA
Afghan Hound
(van den Bergh)

 

Photo: Pat de Coning



KUSA NAT DOG '11 CH. ROARINGWATER STORM WARNING
Saluki
(Bekker)

 

Photo: Bellstone



CH. EDBRIOS FANTASIA OF BRAEMORE
plus RBIS: Walmer & Sub KC
plus BIS: EC Terrier Club

Kerry Blue Terrier
(Griffin)

 

Photo: Joan Whittingham



VOXCREEK A CUT ABOVE
plus RBPIS: Algoa Hound
Beagle
(Gerber)

 

Photo: Anon



CH. LIRNIK STEPOWY GONIEC
Borzoi
(Fehrsen)

 

Photo: Kayleigh Heideman



KUSA NAT PUP '12 CH. MIDNIGHTDREAM THRILL 'F VICTORY
plus RBIS: Port Elizabeth KC
Shih Tzu
(Erwee)

 

Photo: Bellstone



RISINGSTARS RED HOT AND YUMMY
plus BPIS: EC Australian Shepherd Club
Australian Shepherd
(Gray)

 

Photo: Anon



CH. & GR CH. (USA) SCARAMOUCHE SHOW MUST GO ON
plus BIS: Junior KC
Afghan Hound
(van den Bergh)

 

Photo: Pat de Coning



DOKATA VOM MECKLENBERGER LAND
Giant Schnauzer
(Watson)

 

Photo: Anon

NEWSBOARD
ARCHIVES: January | February | March
 

 

 

       
 
FORTHCOMING EVENTS
SEMINARS
AGMS
SHOW NOTICES
DOG NEWS
 
 
WANTED / OFFERED / FOR SALE
RINGCRAFT CLASSES
 
 
                 



   
 
LITTER ADS
Registered, pedigreed puppies available to approved homes
HOW TO ADVERTISE YOUR REGISTERED LITTER
 
         
SHOW GUIDE SUMMARY
(Follow the links below to see the full First and Second Semester Show Guide)

SECOND SEMESTER
JULY - DECEMBER 2014
MARCH
DATE
CLOSE
CLUB
CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
01/03
.
SEMINAR: HOUNDS    
Jo'burg
See Seminars        
01/03
01/02
All-breed
Champ
Cape
.
.
.
01/03
08/02
Specialty
Champ
Cape
Mrs Bridgit Simpson
.
.
.
.
01/03
20/02
Specialty
Champ
Cape
Ms Gillian Skelly (UK)
.
.
.
.
01/03
02/02
Specialty
Champ
Cape
Mr Johnny de Abreu Marques
.
25
.
.
02/03
02/02
All-breed
Champ
Cape
.
.
.
09/03
.
Group
Open
Jo'burg
Mr Roy Clark
.
.
.
.
09/03
.
Group
Open
Jo'burg
Mrs Belinda Rorke-Tarr
.
.
.
.
15/03
13/03
Cape
15/03
.
Specialty
Open
Pretoria
Dr Rochelle Ehrlich
.
.
.
16/03
25/02
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr Fernando Lucas Martins (Port)
.
.
.
.
21/03
17/03
Jo'burg
22/03
25/02
All-breed
Champ
Jo'burg
.
.
23/03
25/02
All-breed
Champ
Jo'burg
.
.
29/03
03/03
All-breed
Champ
Jo'burg
.
.
.
30/03
25/02
All-breed
Champ
Jo'burg
.
.
.
.........
.........
..........................................................
............
.............
..........
.............
...............................................
.............
................
..............
............
APRIL
DATE
CLOSE
CLUB
CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
01/04
01/04
Learner Judges: submission of portfolios
   
Various
       
04/04
15/03
All-breed
Champ
PE
.
.
.
.
04/04
14/03
Specialty
Champ
PE
Mrs Lynne Brand
.
.
.
.
05/04
15/03
Specialty
Champ
PE
Mrs Lynne Brand
.
.
.
.
05/04
15/03
Group
Champ
PE
Mr Richard Dempsey
.
.
.
.
05/04
15/03
All-breed
Champ
PE
.
.
.
.
06/04
15/03
All-breed
Champ
PE
.
.
.
.
12/04
.
Specialty
Open
Cape
Mr Ken Hull
.
.
.
.
12/04
28/03
Specialty
Champ
Bloem
Mr K. Chuah (Malaysia)
.
.
.
.
12/04
.
Specialty
Open
Sas'burg
Mr Louis Coetzee
.
.
.
.
12/04
.
Specialty
Open
Bloem
Mr Wynand Lourens
.
.
.
.
12/04
01/04
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr Partha Chatterjee (India)
.
.
.
.
12/04
14/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Ms Glenda Goller (Australia)
.
.
.
.
12/04
12/03
Group
Champ
Jo'burg
Mr Gopi Krishnan (Malaysia)
.
.
.
.
13/04
.
Contact
All-breed
Open
Cape
.
.
.
.
13/04
.
All-breed
Open
Cape
.
.
.
.
13/04
22/03
Contact
Group
Champ
Jo'burg
Mr Partha Chatterjee (India)
.
.
.
.
13/04
15/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr Terry Chacon (USA)
.
.
.
.
13/04
24/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Mrs Glenda Goller (Australia)
.
36
.
.
13/04
28/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr Trevor Hiscock
.
.
.
.
13/04
13/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Ms Glenda Goller (Australia)
.
.
.
.
13/04
26/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr. Gopi Krishnan (Malaysia)
.
.
.
.
13/04
31/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr Kevin Young
.
.
.
.
19/04
24/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr K. Chuah (Malaysia)
.
.
.
.
19/04
24/03
All-breed
Champ
Jo'burg
.
.
.
.
20/04
24/03
All-breed
Champ
Jo'burg
.
.
.
21/04
14/04
Jo'burg
26/04
21/04
Cape
26/04
.
Specialty
Open
Cape
Mr Louis Kruger
.
.
.
.
26/04
.
Specialty
Open
Cape
Mr Louis Kruger
.
.
.
.
26/04
21/04
Jo'burg
29/04
31/03
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr Kevin Young
.
.
.
.
.........
.........
..........................................................
............
.............
..........
.............
...............................................
.............
................
..............
............
MAY
DATE
CLOSE
CLUB
CONTACT
CLASS
TYPE
LOCATION
JUDGES
INFO
BREAKDOWN
RINGPLAN
RESULTS
01/05
01/05
Registration for KUSA Breed Judges Examination
   
Various
         
01/05
28/04
PE
02/05
15/04
Group
Champ
Durban
Mrs Edith Hogg / Mr Arne Foss (Nor)
.
.
.
.
02/05
18/04
Group
Champ
Durban
Ms Kim Heller
.
.
.
.
03/05
15/04
All-breed
Champ
Durban
.
.
.
.
04/05
15/04
All-breed
Champ
Durban
.
.
.
.
09/05
20/04
Specialty
Champ
Jo'burg
Mrs Maureen Ward (UK)
.
.
.
.
10/05
29/04
Specialty
Champ
Jo'burg
Ms Anne Goddard (UK)
.
.
.
.
10/05
22/04
Specialty
Champ
Jo'burg
Mr Mike Landsberg
.
.
.
.
11/05
15/04
Group
Champ
Jo'burg
Ms Jackie Jackson
.
.
.
.
11/05
21/04
Specialty
Champ
Pretoria
Mr Bill McKnight
.
.
.
.
16/05
.
All-Breed
CACIB
Jo'burg
Mr A. Capistrano (Bra) / Mr Fernando Quilles (Bra)
.
.
.
.
17/05
29/04
All-breed
Champ
Pretoria
.
.
.
.
18/05
29/04
Chihuahua Club
Specialty
Champ
Pretoria
Mr A. Capistrano (Bra)
.
.
.
.
18/05
29/04
All-breed
Champ
Pretoria
.
.
.
.
24/05
28/04
All-breed
Champ
EL
.
.
.
.
24/05
28/04
Group
Champ
EL
Mr F. van der Spuy
.
.
.
.
24/05
28/04
Group
Champ
EL
He: Mr B. Jenkins Wo: Mr R. Forsythe
.
.
.
.
25/05
28/04
All-breed
Champ
EL
.
.
.
.
29/05
02/05
All-Breed
Champ
Cape
.
.
.
30/05
02/05
All-Breed
Champ
Cape
.
.
.
30/05
06/05
Handler
Nats
Cape
.
.
.
31/05
06/05
All-Breed
Champ
Cape
.
.
.
31/05
06/05
All-Breed
Nats
Cape

See main Show Guide

.
.
.
.........
.........
..........................................................
............
.............
..........
.............
...............................................
.............
................
..............
............


SEE MORE FIRST SEMESTER SCHEDULES HERE .................................................................................................................. SEE SECOND SEMESTER SCHEDULES HERE
   

© Copyright 2004. All rights reserved.
Under no circumstances may any part of this website be reproduced or transmitted in any form or by any other means, without the prior permission of the Site Designer.
Please remember that the publication of announcements and other content on SHOWDOGS does not imply alignment to any particular individual or organisation. Such content is generated by the contributors and SHOWDOGS does not accept responsibility for misinterpretation.
RIGHT OF SUBMISSION RESERVED - The Webmaster retains the right to accept, decline or remove content or advertising material on this website.



THE SHOWDOGS TEAM: Site Designer: Joy McFarlane - Marketing: Elrena Stadler
Contact SHOWDOGS

.................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... .................... ....................